Beth El Group and Committee Members

For committee descriptions and primary contacts, see Get Involved on the public portion of the Beth El website. Groups marked with an asterisk (*) are not currently open to new members.

Adult Education Committee

Ira Silver (chair)
Rabbi Josh Breindel
Lisa Korklan
Barbara Miller
Mitch Rosenberg
Marjorie Pechet
Marcos Szydlo
 

Allocations Committee

John Harper (chair)
Michael Daitzman
Neil Frieband
Mitch Rosenberg
 

Antiracism Working Group

Email: antiracism@bethelsudbury.org
Karen Blumenfeld (co-chair)
Judy Goldberg (co-chair)
Matia Angelou
Elaine Barnartt-Goldstein
Ann Barysh
Jim Billings
Gena Blinderman
Jane Brauer
Martin Brauer
Lisa Breit
Michael Jacoby Brown
Michelle Fineblum
Carrie Fuchs
Dan Goodman
Michelle LaFlammeLisa Goodman
Pam McArthur
Nicci Meadow
Barbara Miller
Wendy Parker
Marjorie Pechet
Lizza Sandoe
Carolyn Schwartz
Sandy Sherizen
Ira Silver
Donna Silverman
Susan Tohn
Vivian Tseng
Roberta Unger
 

Audiovisual Committee

Jerry Kazin (chair)
Tim Allik
Debbie Blicher
Lisa Chernin
Dan Goodman
Shirley Hui
Belinda Jentz (Shabbat Rinah only)
Barbara Miller
Marjorie Raskin
 

Beautification Committee

Jerry Kazin (chair)
Neil Frieband
Judith Lytel
Cynthia Myersberg
Carolyn Schwartz
 

Clergy Search Committee

Judy Goldberg (co-chair)
Janet Strassman-Perlmutter (co-chair)
Jessica Baker
Janet Buchwald
Jim Billings
Dan Goodman
Nancy Silver
Emily Steinmann
Marty Weiskoff
 

Chai Guys

Jerry Kazin
 

Combating Antisemitism Taskforce

Martin Brauer (co-chair)
Andy Goldberg (co-chair)
Ann Barysh
Jane Brauer
Rabbi Joshua Breindel
Judy Katz
Marjorie Pechet
Paul Rosenbaum
Roberta Unger
 

Communications and Outreach Committee

Lisa Breit (chair)
Sheila Goldberg
Bridget Hodder (board member for
     communications and marketing)
Lisa Korklan
Barbara Miller
Sheila Watnick
Alice Waugh
 

Covid Task Force

Laurie Margolies (chair)
Michelle Fineblum
Cynthia Meyersberg
Craig Ross
Beth Schine
 

Finance Committee

John Harper (chair)
Steve Feldman
Neil Frieband
Shirley Hui
Judy Goldberg
Jerry Kazin
Steve Probst
Sandeep Vaswani
 

Fundraising Committee

Judy Goldberg
 

Gabbais*

PJ Feynman
Ken Fishman
Judy Goldberg
Rachel Goldner
Larry Haydu
Bernie Horn
David Krieger
Pam McArthur
Jen Stevens
Janet Strassman-Perlmutter
Aimee Yermish
Debby Young (main contact)
 

Gardening Committee

Gena Blinderman (chair)
Joel Perlmutter
 

Green Team

John Harper (chair)
Howard Bernstein
Michael Gevelber
Shirley Hui
Jerry Kazin
Linda Klein
Barry Sheingold
Ellen Tohn
David Waldman
 

Hevra Kadisha* (holy society)

Michael Gevelber
Larry Haydu
Pam McArthur
Brenda Rosenbaum
Beth Schine
 

Hevra Mishpacha (caring community)

Jocylyn Bailin
 

Hevra Tzedakah

Ira Silver (chair)
Jeff Alexander
Jocylyn Bailin
Sally Castleman
Michael Daitzman
Fran Davis
Lindsay Farrer
Mayrav Feynman
PJ Feynman
Michelle Fineblum
Judy Goldberg
Gail Kazin
Jerry Kazin
Lisa Korklan
David Krieger
Allen Leonard
Benyamin Lichtenstein
Pam McArthur
Susan Musinsky
Jordan Oshlag
Charlie Raskin
Beth Schine
Ira Silver
Nancy Silver
Susan Tohn
Sheila Watnick
Arnie Zar-Kessler
Lorel Zar-Kessler
 

High Holiday coordinators

Stephen Breit and Lisa Breit
 

House Committee

TBA (contact: Jerry Kazin)
 

Inclusion Committee

Maxine Haron (co-chair)
Carrie Fuchs (co-chair)
Cat Kaner
Susan Tohn
Roberta Unger
 

Kehillah (membership) Committee

Ann Barysh
Ann Kramer
Julie Leavitt
Susan Tohn
 

Library Committee

Stephanie Bennett
Hadley Roberts
 

Nominating/Leadership Development Committee

Jocylyn Bailin
Jim Billings
Debbie Glass
Sarah Green-Vaswani
Susan Tohn
 

Safety and Security Task Force

Ellen Glickman-Simon (chair)
Jim Billings
Martin Brauer
Jerry Kazin
Chuck Kukla
Marjorie Raskin
Beth Schine
Gail Shapiro
Sandy Sherizen
 

Sanctuary Committee

Carl Offner (chair)
Allison Alter
Elaine Barnartt-Goldstein
Ann Barysh
Kathleen Bean
Martin Brauer
Jane Brauer
Carrie Fuchs
Linda J. Hirsch
Bernard Horn
Judy Katz
Linda Klein
Ann Kramer
Mitch Kramer
Julie Leavitt
Judy Sletzinger
 

Strategic Planning Committee

Sarah Green Vaswani (co-chair)
Matt Shedd (co-chair)
Jocylyn Bailin
Ann Barysh
Jim Billings (advisory member)
Rabbi Josh Breindel (advisory member)
Lisa Breit
Fern Chertok
Andy Goldberg
Barbara Miller
Lizza Sandoe
 
 

Tefilah (Ritual) Committee

Toby Kopman (co-chair)
Judith Lytel (co-chair)
Elaine Barnartt-Goldstein
Rebecca Berkowitz
Debbie Feldman
Susan Phillips
Lizza Sandoe
Ashira Stevens
Marty Weiskoff
 

Youth and Family Education Committee

Fern Chertok, VP Education (co-chair)
Shoni Aronovich (staff)
Sheila Goldberg
Marla Lewitus
Elena McNally
Allison Alter
Cynthia Myersberg
Scott Newman (staff)
Elizabeth Novak
 
* not currently open to new members